vzpomínky, sny, zápisky

Trochu ze života v zahradě

Chtěl jsem už delší dobu žít v přírodě, obklopit se stromy. Život v panelovém domě byl tak zničující. Mohl pokračovat do nekonečna bez sebemenší nadějě na zlepšení. Bylo by to uvíznutí v pohodlnosti. V těch letech se nedělo vlastně nic. Chtěl jsem si na chleba krájet rostliny přímo ze záhonu, ne je vytahovat zvadlé z lednice. Vím že člověk může žít v krásném prostředí a moc toho nepotřebuje.

Ráno se probudím a je tma. Skrz okenice prosvítá světlo. Podle hodin ještě něvyšlo slunce a tak se obuju, je ještě chladno. Na trávě rosa. Těsně po tom co vyjde se do slunce budu chvíli dívat. Než zesílí.

  Zeleň, je jarní
  ještě čerstvá
  Plná života
  Noční déšt setřel pyl ze skla
  uprostřed pásu keřů jsou dveře
  projdu jimi jako dírou v hradbách
  venku je louka a vysoká tráva
  zakulacené kopce v dálce
  nad nimi oranžové světlo
  za krátko vyleze zářící koule
  město v dálce jako by ještě spalo

Lidé se obklopují zbytečnostmi. K životu potřebuješ jídlo, suché místo když prší a teplo na zimu. A také svůj kmen, ale teď žijeme v době internetu a věci se mění. Tohle teď nechci rozebírat. Do chaty jsem se nastěhoval ještě v zimě, protože jsem začal stavět na podzim a skončil někdy během prosince a ledna. Je to jen maličká stavba. Jediná místnost se třema okny. Stále není hotovo ale nedokončené detaily nijak nebrání v bydlení. Všechno je ze dřeva a z ovčí vlny. Různé moderní slepence nemám rád i když mi všichni chytráci radili z čho to mám udělat, mám prostě rád dřevo, umím dělat ze dřeva a tak to bude ze dřeva. Zima je krutá, nese mnohá nepohodlí. Na zimu jsem to nenavrhoval, muselo by se pár věcí udělat lépe. Na zimu se můžu odstěhovat jinam. Tohle neměl být plnohodnotný dům, ten až někdy příště. Když v noci mrzlo ráno jsem se budil do zimy 5 až 10°. První kroky směřují k zatápění. Také slunce svítí přes zimu moc málo na to aby dokázalo zásobovat celou spotřebu elektřiny na práci. Elektřinu jsem dovážel v litiových bateriích.

Teď je ale teplo a všechno je v podstatě ideální. Teplou vodu i elektřinu zařídí slunce. Voda ze studny zalévá rostliny. Kolem plotu porostla listy tlustá hradba z keřů.

Směřuji k permakulturnímu přístupu, ale nejsem velký pěstitel kůvli možnosti cestovat. Upřednostňuji vytrvalé keře které nevyžadují tak velkou údržbu jako zelenina. Myslím si že i permakultura je opředena nerealistickými pohádkami, jistě to funguje, ale na titulních stránkách knih a ve filmech a youtube to s tou bezůdržbovostí vždycky vypadá líp než doopravdy. Důležitá je ale ta základní myšlenka koloběhu.

Film o japonci který rozhazaoval blátivé koule se semínky je také jen krásná pohádka. Pokud bych to takhle udělal, vím docela přesně co vyroste. Ty nejrychlejší a nejsilnější plevely, tráva. Někdo ale říká, že plevel neexituje a že se to dá jíst všechno. Přiznám se ale, že nemám trávící soustavu jako kůň nebo kráva.

To o co mi jde, je obklopit se krásným prostředím. To znamená že se nebudu moc pokoušet do toho zasahovat. Nic krásnějšího než strom stejně nevytvoříš. O sto metrů dál je typický příklad zahrady jakou bych nikdy nechtěl. Jednou za čas tam přijede auto s dělníky kteří tam jezdí se sekačkami a nakládají na auto něco jako odpad, zbytky keřů které jim nepasují do systému. Když se podívám pžes vysokou zeď, vidím tam jen jakousi zelenou plochu a sem tam okrasný keř. Dá se z toho něco jíst? Je to typická zahrádka bohatých lidí, nažehlená znásilněná a spoutaná. Ani nechci myslet na ty herbicidy.

Na správné zahradě podle mých představ nesmí chybět divočina. Místo, kam se nezasahuje. Kde mohou tančit víly nebo bydlet skřítci. Sem tam kupa ořezaných větví smíchaná s listím, úkryt pro všemožné bytosti. Ježky, hady, čmeláky. Když v trávníku něco kvete a líbí se mi to, objedu to sekačkou kolem. Sekat tráva je potřeba, aby se tam dalo chodit, ale nemusí se sekat celá plocha, někde to může zůstat. Tráva tam vyroste, vykvete a dozrají semínka která rozfouká vítr. Kdybych nežil sám nebo bych už nikdy nechtěl odjet ani na pár dní, pořídil bych si třeba ovečky které by trávu spásaly. Snězená tráva je ještě lepší než sekaná. Sekanou dávám na záhony aby tam zetlela a v půdě to žilo. Žížaly pomáhají. Nepěstuju toho moc, vlastně docela málo, protože mi moc času ukradne vydělávání peněz skrz ty internety.

Vifi sice nemám, ale internet je přes 4G/LTE, což jsou vlastně stejné mikrovlny navíc ještě s vyšším výkonem. Nevím jak to je doopravdy se škodlivostí mikrovln ale kdyby to byla pravda tak jsem ve výhodě protože před sítěma jsem skoro unikl. Vtip je v tom, že to je zaplé jen když to zrovna používám. Elektřinou se šetří. Všehno je na 12V, na velkou baterii, která se dobíjí jen část dne protože stíní stromy. Spotřeba soustavy počítač a monitor je asi 5A při 13V. Při slunečném počasí panely dodají > 10A. Takže to stačí. Až bude zataženo mám připravenou záložní baterii, každá je asi na 1 a půl dne plného pracovního nasazení. Nakonec ještě druhou záložní olověnou. Nějaký proud dostanu i když neni úplně jasno.

3.5.2018
© 2018 nevim.net @